دوره سردخانه فریونی   دوره بویلر و مشعل   دوره سررخانه آمونیاکی  دوره چیلر جذبی      دوره چیلرتراکمی   دوره کولرگازی اسپلیت

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15

موضوع: پرسشی درباره فرآیند هوای برج خنک کن ، نکته ای درباره داوری کنفرانس بین المللی!! تهویه

1. تاریخ عضویت
    2011/05/19
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

پرسشی درباره فرآیند هوای برج خنک کن ، نکته ای درباره داوری کنفرانس بین المللی!! تهویه

#1 2012/04/11, 20:58
    با سلام خدمت دوستان عزیز...

در دروس تهویه مطبوع معمولاً در مورد انواع فرآیندها روی سایکرو متریک صحبت می شود، فرآیند هایی همچون فرآیند انتقال حرارت محسوس (گرمایش) ، انتقال حرارت به علاوه رطوبت گیری (سرمایش توسط منبع سرد با دمای پایین تر از نقطه شبنم) ، ایزوترم (رطوبت زنی با بخار هم دمای هوا) ، آدیاباتیک (کولر آبی) ، رطوبت گیری شیمیایی و... اما اختصاصاً در مورد فرآیند هوا در برج خنک کن توضیحی داده نمی شود. این مورد معمولاً در کتابهای ترمودینامیک پرداخته می شود ، و از طریق قوانین بقای جرم و قانون اول ترمودینایک حل می شود.

تصور اغلب مهندسین این است که تفاوتی بین فرآیند کولر آبی و برج خنک کن وجود ندارد، اما این تصور کاملاً اشتباه است!!! چرا که در کولر آبی دمای آب در دمای حباب مرطوب هوا است ، ولی در برج خنک کن دمای آب ورودی و خروجی از برج هر دو بالاتر از دمای حباب مرطوب هوا است. یعنی اینکه آب علاوه بر انتقال انرژی نهان (در اثر تبخیر) به هوا ، به صورت محسوس نیز مقداری انرژی را به هوا منتقل می کند و این نسبت نیز متفاوت است.

یعنی اگر شما فرض کنید در شهری مانند یزد برج خنک کن داشته باشیم، قسمت نهان این انتقال انرژی (آنتالپی) خیلی بیشتر می شود و طبعاً دمای خشک هوای خروجی از برج از دمای خشک هوای ورودی به برج کمتر می شود، و این امر دوستان را به اشتباه می اندازد که شاید این فرآیند شبیه فرآیند کولر آبی است! اما اگر همین برج در شرایط ساحلی و خنک کار کند (یعنی رطوبت نسبی بالا و دمای نسبتاً پایین) نسبت این دو نوع انرژی تغییر می کند و این امر سبب افزایش دمای هوای خشک خروجی نسبت به ورودی می شود. یعنی هوا گرم تر می شود!!! آیا این شبیه کولر آبی است؟؟؟ در تصاویر بعدی هم مدارکی مبنی بر این ادعاها آورده شده است.

مشاهده لینک ها و تصاویر پس از ورود یا عضویت

ین عکس از فصل 39 کتاب ASHRAE Systems and Equipment آورده شده است.

این موضوع آنقدر واضح است که فکر نمی کنم به مدارک بیشتری نیاز باشد ، البته در صورت ابهام دوستان عزیز می توانند نظرات خود را ارسال کنند...

نکته جالب که درباره داوری کنفرانس بین المللی تهویه مطبوع تهران قولش را داده بودم ، از اینجا به بعد مطرح می شود ، اساتید عزیز در پاسخ به مقاله ارائه شده اینجانب فرموده اند که:

مشاهده لینک ها و تصاویر پس از ورود یا عضویت

از دو حال خارج نیست: یا این اینجانب اشتباه کرده ام ، که این موضوع به راحتی قابل بررسی است. یا اینکه اساتید در پاسخ ارائه شده اشتباهی را انجام داده باشند...

به نظر شما کدامیک از این دو موضوع به واقعیت نزدیکتر است و این موضوع چه پیامدهایی دارد؟؟؟
    ویرایش توسط A.Shamloo : 2012/04/12 در ساعت 14:48
    A.Shamloo آنلاین نیست.

2. تاریخ عضویت
    2006/05/19
    پسندیده
    140
    مورد پسند : 131 بار در 103 پست
    نوشته های وبلاگ
    371
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : پرسشی درباره فرآیند هوای برج خنک کن ، نکته ای درباره داوری کنفرانس بین المللی!

#2 2012/04/12, 00:34
    درود.
    دوست عزیز:
    من فکر می کنم این مسئله باید در مرحله اول به کمیته محترم اجرایی کنفرانس و هیئت محترم علمی چهارمین کنفرانس بین المللی تهویه مطبوع اطلاع رسانی شود تا در مقام پاسخ گویی به مسئله شما بر آمده و هر گونه ابهام در این رابطه را بر طرف نمایند...
    بنابر این بر خود فرض می دانم که لینک این نوشته را از طریق ایمیل به اطلاع عزیزان برسانم تا هیئت محترم داوران و اساتید محترم نیز در جریان موضوع قرار بگیرند و در این مسئله عدالت رسانه ای رعایت گردد.

با تقدیم احترام و تشکر پیشاپیش از همه شرکت کنندگان در این مبحث

سپاس.
    پورتال تاسیسات، اولین محتوای الکترونیکی تاسیسات در ایران
    meybotyhvac آنلاین نیست.

3. تاریخ عضویت
    2011/05/26
    پسندیده
    14
    مورد پسند : 35 بار در 24 پست
    نوشته های وبلاگ
    81
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : پرسشی درباره فرآیند هوای برج خنک کن ، نکته ای درباره داوری کنفرانس بین المللی!

#3 2012/04/16, 09:51

سلام.

من رفتم منبع رو نگاه کردم. حرف شما کاملا درسته و من فکر می کنم که داوران کنفرانس اشتباه فاحشی مرتکب شدند!!

به نظر من یه کنفرانسی با این نام خوش خط و خال و باید کسانی برگزار کنند و داوری کنند که صلاحیت تخصصی و علمی شون ثابت شده باشه!
    [SIZE=2]همه قدقد می کنند، اما کیست که هنوز بخواهد خاموش در لانه بنشیند و تخم ها را بپرورد؟[/SIZE]
    SAMI آنلاین نیست.

4. تاریخ عضویت
    2011/06/03
    پسندیده
    29
    مورد پسند : 25 بار در 16 پست
    نوشته های وبلاگ
    243
    میزان امتیاز
    0

#4 2012/04/16, 14:01
    به نظرم در اینکه اشتباه از طرف هیئت داوران بوده شک نیست.

چرا که هر دانشجوی مبتدی می تونه بفهمه که آب رفت و برگشت برج خنک کن دلتا تی داره و این در تحول ترمودینامیکی برج تاثیر میذاره... بنابر این فرآیندش اصلا منطبق بر فرآیند کولر آبی نیست.

لطفا دااوران تجدید نظر بررسی کننند تا موضوع روشن بشه.. اساتید هم نظرات خودشون رو بفرمایند..
    pooria آنلاین نیست.

5. تاریخ عضویت
    2011/06/30
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 23 بار در 18 پست
    نوشته های وبلاگ
    250
    میزان امتیاز
    0

#5 2012/04/16, 14:33
    در هر صورت صحبت شما منطقی به نظر میرسه و بنده هم فکر می کنم که اشتباه از طرف داوران بوده است و لازم است که بررسی مجدد گردد .
    maziyar.mail آنلاین نیست.

6. تاریخ عضویت
    2011/05/30
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 5 بار در 4 پست
    نوشته های وبلاگ
    7
    میزان امتیاز
    0

#6 2012/04/17, 10:48
    با سلام واحترام،
    بي مقدمه مي‌روم سر اصل موضوع:
    ايراداتي که نسبت به مقاله شما گرفته شده است را نمي‌دانم چون اينجانب نه مقاله شما را ديده‌ام ( که در مورد نحوه نگارش آن نظر دهم) و نه آن را خوانده‌ام ( که در مورد چگونگي تشريح اين موضوع بخواهم نظري دهم).
    اما متني که من در اينجا از شما خوانده‌ام حداقل مرا در مورد تفاوت فرآيند کولر ابي و برج خنک کن قانع نکرد.
    نا گفته نماند که شرکت در اين کنفرانس بين‌المللي و ارائه مقاله قابل تحسين است.
    با تشکر.
    mohammad reza آنلاین نیست.

7. تاریخ عضویت
    2011/05/19
    پسندیده
    109
    مورد پسند : 21 بار در 16 پست
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    0

#7 2012/04/17, 16:06
    با سلام.

به نظر من هم حق با دوست عزیزمون آقای شاملو هست. منطقی که آوردند کاملا درسته.. بهتره که مقاله رو هم بذارید تا دوستان همگی به اتفاق نظر بدهند. چون از طرفی تا اصل مقاله نباشه نمیشه قضاوت کرد. شاید داوران بحث دیگه ای داشتند... البته اگه داشتند هم می نوشتند!
    هیچگاه!! فصل اول زندگی خود را با فصل بیستم زندگی دیگران مقایسه نکنید!...
    harati آنلاین نیست.

8. تاریخ عضویت
    2006/05/19
    پسندیده
    140
    مورد پسند : 131 بار در 103 پست
    نوشته های وبلاگ
    371
    میزان امتیاز
    10

#8 2012/04/17, 23:22
    درود.

دوستان عزیز سعی کنید از دایره انصاف خارج نشوید و موضوع رو صرفا از لحاظ فنی بررسی کنید. تیم برگزاری این کنفرانس از دوستان نزدیک ما هستند و جامعه تاسیسات جامعه کوچکی است. بنده خود کمابیش شاهد زحمات فراوانی که برای این کنفرانس کشیده می شود بوده ام. بنابراین اگر هم داوری اشتباه کرده یا نکرده این هرگز دلیل خوبی برای زیر سوال بردن کل ماهیت این کنفرانس نیست! نظرات فنی شما و توضیحات احتمالی داوران محترم کنفرانس در نهایت فقط باید باعث تنویر افکار عمومی، رفع شبهه و یا حل مسئله دوست عزیزمان آقای شاملو بشود. فقط همین.

به نظر من یه کنفرانسی با این نام خوش خط و خال و باید کسانی برگزار کنند و داوری کنند که صلاحیت تخصصی و علمی شون ثابت شده باشه!
    در پاسخ به این جمله سامی عزیز باید گفت که اتفاقا نام اغلب بزرگان این صنعت در گوشه و کنار این کنفرانس به چشم می آید و در جریان کم و کیف امور و شیوه علمی و عملی برگزاری این کنفرانس هستند... شما هم لطفا بحث رو به مسائل حاشیه ای نبرید و همان اهدافی را که در بالا توضیح دادم دنبال کنید. این پورتال تایید یا رد صلاحیت هیچ جریان حقیقی یا حقوقی را در صلاحیت خود نمی داند.

سپاس فراوان از همه دوستان.
    پورتال تاسیسات، اولین محتوای الکترونیکی تاسیسات در ایران
    meybotyhvac آنلاین نیست.

9. تاریخ عضویت
    2011/06/13
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 9 بار در 9 پست
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    0

#9 2012/04/17, 23:56
    من با مهندس موافقم.
    کاملا درست میگن. اما به نظرم اینکه موضوع بین متخصصان مطرح بشه خیلی چیز بدی نیست.. حداقل اینکه باعث میشه داوران و برگزار کننده های کنفرانس برای دفعات بعد دقت بیشتری به خرج بدن و برای رد مقالات دلایل محکم ارائه کنند. من فکر نمی کنم دلایل قانع کننده ای برای این موضوع ارائه داده باشند.
    sinoohe آنلاین نیست.

10. تاریخ عضویت
    2011/05/20
    پسندیده
    4
    مورد پسند : 10 بار در 8 پست
    نوشته های وبلاگ
    106
    میزان امتیاز
    10

#10 2012/04/18, 09:40
    به نظر من منطقیش این بود که مشکل داوری رو با خود کنفرانس مطرح می کردید ولی اینجا ایران است و فکر می کنم که شما هم احساس کردید اینطوری سریعتر به جواب سوالتون می رسید و بهتره بگم که واقعا هم همینطور هستش. البته خوبی این کار اینه که متخصصان دیگه هم راجع به این موضوع نظر می دن.
    به هر حال از این فضا میشه برای مطالبه چنین حقوقی استفاده کرد.
    موفق باشید.
    هرگز ناامید نشو، چیزای بزرگ زمان می برن.
    pc-manager آنلاین نیست.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)