دوره سردخانه فریونی   دوره بویلر و مشعل   دوره سررخانه آمونیاکی  دوره چیلر جذبی      دوره چیلرتراکمی   دوره کولرگازی اسپلیت

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: تعميرات و نگهداري استخر و سونا

1. تاریخ عضویت
    2011/05/19
    پسندیده
    109
    مورد پسند : 21 بار در 16 پست
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    0

تعميرات و نگهداري استخر و سونا

#1 2011/08/10, 08:57
    سلام

من اين موضوع رو باز كردم تا دوستاني كه استخر در منزل دارند تجربيات خودشون رو در اختيار ديگران قرار بند.

در مورد اين موضوعات اگر كسي اطلاعات و يا تجربه اي داره ممنون ميشم كه در اينجا قرار بده:

1. من شنيدم كه آب استخر نبايد با آب چاه پر بشه چون اصطلاحا سنگين هست و پمپ ها و ساير تجهيزات رو خراب مي كنه. شنيدم بايد با تانكر آب بيارن براي استخر هاي خونگي در اين مورد اطلاعات وجود داره؟ كسي در اين مورد تجربه اي داره؟ (مگه تانكر ها آب رو از كجا مي آرن؟!)

2. با توجه به اينكه بيشتر سيتم هاي خونگي سيستم اتوماتيك كلر زني نداره چطور ميشه فهميد مقدار كلر مورد نياز (و يا ساير افزودني هاي احتمالي لازم) چقدر هست؟ آيا روشي براي اندازه گيري هست يا نه؟ كلا براي تميز نهداشتن آب استخر چه افزودني هايي به كار ميره؟

3. فيلتر هاي شني معمول در تصويه استخر ها چه نوع موادي رو از آب جدا مي كنه و كلا چه اثري داره؟ و در ضمن چه مدت زماني كار مي كنه و آيا نگداري خاصي داره؟

4. آب استخر ها رو بعد از چه مدتي بايد تعويض كرد؟

5. در جداره استخر مورد نظر من نوعي رسوب بسته كه به نظر ميرسه سراميك ها رو زبر كرده. آيا راهي هست كه بشه اون ها رو پاك كرد؟ كلا با اين رسوبات بايد چه كار كرد؟

لطفا هر موردي به درد بخور و يا تجربه اي كه در مورد نگهداري استخر داريد اينجا به اشتراك قرار بدين.

با تشكر
    منتظرم
    هیچگاه!! فصل اول زندگی خود را با فصل بیستم زندگی دیگران مقایسه نکنید!...
    harati آنلاین نیست.

2. تاریخ عضویت
    2011/05/19
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 1 بار در 1 پست
    نوشته های وبلاگ
    51
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : تعميرات و نگهداري استخر و سونا

#2 2011/08/10, 09:23
    1. من شنيدم كه آب استخر نبايد با آب چاه پر بشه چون اصطلاحا سنگين هست و پمپ ها و ساير تجهيزات رو خراب مي كنه. شنيدم بايد با تانكر آب بيارن براي استخر هاي خونگي در اين مورد اطلاعات وجود داره؟ كسي در اين مورد تجربه اي داره؟ (مگه تانكر ها آب رو از كجا مي آرن؟!)

اگر مطمئن هستید که آب چاه املاح زیادی دارد برای استفاده مناسب نیست . ضمنا اگر تجهیزات مناسب داشته باشید و موارد بهداشتی را رعایت کنید درسال حداکثر به دوبار تعویض آب احتیاج پیدا میکنید که به صرفه تر است از آب لوله کشی استفاده شود. ( با آب شیر هم که استخر را پر کنید بعد از یکی دو روز کلی رسوب ته آب جمع میشود که مشکل خاصی نداره )

2. با توجه به اينكه بيشتر سيتم هاي خونگي سيستم اتوماتيك كلر زني نداره چطور ميشه فهميد مقدار كلر مورد نياز (و يا ساير افزودني هاي احتمالي لازم) چقدر هست؟ آيا روشي براي اندازه گيري هست يا نه؟ كلا براي تميز نهداشتن آب استخر چه افزودني هايي به كار ميره؟

دوست عزیز برای بار اول یک سری محاسبات بر حسب حجم استخر و مقدار استفاده انجام میشود بعد هم راحت ترین راه استفاده از قرص کلر و ظرف های کوچک مخصوص ( اسمش یادم نمیاد ) که روی سطح آب شناور می ماند و قرص را داخل آن می اندازند و برحسب نوع قرص بین 3 تا 7 روز با حل تدریجی کلر مورد نیاز استخر را تامین میکند.

3. فيلتر هاي شني معمول در تصويه استخر ها چه نوع موادي رو از آب جدا مي كنه و كلا چه اثري داره؟ و در ضمن چه مدت زماني كار مي كنه و آيا نگداري خاصي داره؟

این نوع فیلتر ذرات معلق نسبتا درشت و ... را میگیرد و به شفافیت آب کمک میکند . نگهداری خاصی لازم ندارد برحسب مقدار استفاده هر چند ماه یک بار باید عمل back wash را انجام بدهید یعنی مسیر جریان آب را برعکس کرده و خروجی را به فاضلاب وصل کنید دقت کنید که در این حالت باید فشار پمپ آب را تا حدی کم کنید که ماسه های داخل دستگاه خارج نشوند و این کار را انقدر ادامه دهید تا آب خارج شده شفاف شود .

4. آب استخر ها رو بعد از چه مدتي بايد تعويض كرد؟

اگر اصول نگهداری و استفاده را درست رعایت کنید سالی یک بار هم براش زیاده .

5. در جداره استخر مورد نظر من نوعي رسوب بسته كه به نظر ميرسه سراميك ها رو زبر كرده. آيا راهي هست كه بشه اون ها رو پاك كرد؟ كلا با اين رسوبات بايد چه كار كرد؟

با مایع جرم گیر و اگر زیاده جوهر نمک با کمک برس بشورید ( استخر خالی بوده و قبل از استفاده کاملا شسته شود تا بقایای مواد شوینده وارد آب نشود ) دقت کنید که با استفاده اشتباه و زیاد از این مواد باعث خالی شدن بندکشی بین کاشی ها نشوید

لطفا هر موردي به درد بخور و يا تجربه اي كه در مورد نگهداري استخر داريد اينجا به اشتراك قرار بدين.

شما میتوانید با نصب یک تایمر و ترموستات زمان روشن شدن تصفیه و تنظیم دمای آب از مصرف بیخود انرژی جلوگیری کنید و ضمنا چون اکثر استخر های ایران با قیر و ایزوگام عایق میشوند بیش از حد گرم شدن آب باعث حرکت و آسیب به سیستم عایق بندی آن میشود که باید مراقب این موضوع باشید .

همسایه نابغه ما چند سال پیش خود سرانه برای صرفه جویی مقدار کلر را کم کرده بود در نتیجه 7-8 نفر گوش درد گرفتند و کلی برنامه دکتر و درمان داشتند . ( من اون موقع مسافرت بودم ) دقت کنید کلر هم زیادتر و هم کمتر از حد لازم مشکل زا می شود

درباره سیستم های اوزون و ... اطلاعی ندارم و یک جورایی چیزهایی که از بچگی بلدم و کار کردم را استفاده میکنم و اینها مال 20-30 سال پیشه

برای بی رنگ و شفاف شدن آب بعد از چند ماه استفاده از یک سری مواد شیمیایی استفاده میشود که من هیچ وقت استفاده نکردم و هر وقت آب به اون مرحله رسیده آب را تعویض کردم ولی در استخر های عمومی از این مواد استفاده میشود .

hvacposter آنلاین نیست.

3. تاریخ عضویت
    2011/10/29
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 12 بار در 11 پست
    نوشته های وبلاگ
    4
    میزان امتیاز
    0

#3 2011/10/30, 16:57
    یک سوال دارم و آن این است که برای عمل Back wash باید چند ماه صبر کرد تا کثیف شود ؟ چون یک آشنا داشتم که می گفت باید هر چند روز یک بار فیلتر ها را Back Wash کرد و آیا به خود فیلتر هم بستگی دارد؟
    MTHAMID2 آنلاین نیست.

4. تاریخ عضویت
    2006/05/19
    پسندیده
    140
    مورد پسند : 131 بار در 103 پست
    نوشته های وبلاگ
    371
    میزان امتیاز
    10

#4 2011/11/01, 17:38
    بک واش کردن یعنی احیای فیلتر های شنی که بسته به میزان استفاده شناگران از آب باید هر چند رو یک بار انجام پذیرد. در واقع می توان گفت که رابطه مستقیم با تعداد شناگران و اجسام خارجی وارد شده به آب دارد. فیلترهای شنی پس از مدتی اشباع می شوند که این مدت بستگی به آنچه که گفتیم دارد. برای آماده سازی مجدد آنها به منظور تصفیه دائمی آب می بایست فیلتر ها شستشوی معکوس بشوند و دانه های شن بر خلاف جهت سیر طبیعی آب (بکواش از پایین به بالا انجام می شود) با آب تمیز برخورد کنند تا آلودگی های آن از طریق لوله ای که در بالای فیلتر قرار گرفته است به فاضلاب منتقل شود. هر بار بکواش طبیعتا میزانی از آب را هدر می دهد که البته امری اجتناب ناپذیر است. باید دقت شود که در حین عمل شستشوی معکوس و پس از آن شیرهای ورودی آب به استخر به موقع باز و بسته باشد در غیر این صورت ممکن است با یک اشتباه تمام آلودگی ها به صورت آنی وارد استخر شده و آب را تا حدود بسیار زیادی کدر نماید که در این صورت بازگشت آن به حالت طبیعی حداقل چندین روز زمان خواهد برد و در برخی موارد خسارات سنگینی به بار خواهد آمد.
    پورتال تاسیسات، اولین محتوای الکترونیکی تاسیسات در ایران
    meybotyhvac آنلاین نیست.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)