دوره سردخانه فریونی   دوره بویلر و مشعل   دوره سررخانه آمونیاکی  دوره چیلر جذبی      دوره چیلرتراکمی   دوره کولرگازی اسپلیت

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: بازخواني پيام هاي نوروزي رهبر انقلاب؛ از سال 69 تا 90

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
  1. تاریخ عضویت
    2011/06/03
    پسندیده
    29
    مورد پسند : 25 بار در 16 پست
    نوشته های وبلاگ
    243
    میزان امتیاز
    0

بازخواني پيام هاي نوروزي رهبر انقلاب؛ از سال 69 تا 90

#1 2012/03/20, 09:05
    حضرت آيت الله خامنه اي در نخستين دقايق آغاز سال نو، در پيامي به ملت شريف ايران، با تشريح اوضاع مهم «سال ِ قبل»، چارچوب كلي و افق پيش روي ملت و مسئولان جمهوري اسلامي را در سال ِ پيش ِ رو، ترسيم مي كنند. بخش هايي از پيام هاي نوروزي ايشان از سال 69 تا 90 را در زير مي خوانيد:

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 69
    ما امسال عيد نوروز را در حالي برگزار مي كنيم كه خداي متعال با فقدان بزرگ رهبر عظيم الشأنمان، امتحان سختي از ما كرد و دوران سختي را بر ما گذراند. آن فقدان، محنت بزرگي بود. اميدواريم كه خداي متعال، روح آن بزرگمرد را با ارواح مقدسه ي انبيا و اوليا محشور كند و او را از ما راضي نمايد و ما را در راه او، مستمر و مستدام بدارد. اميدواريم كه خداوند، نظر لطف و محبت خود را كه در طول اين يازده سال همواره بر اين ملت و بر اين نظام داشته است، باز هم آن را بر ما مستمر بگرداند و ما بتوانيم به كمك خدا و با حركت در راه او و با استغفار و توبه ي الي اللَّه، متاع حَسَن و قدرت و قوّت و عزت الهي را براي خودمان و براي اين ملت بزرگ و فداكار تأمين كنيم.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 70
    شما ملت عزيز ما توانستيد با كمكهاي خودتان به دولت و به مردم آسيب ديده ي كشور، كاري بكنيد كه در طول تاريخ گذشته ي ما بي سابقه بود. ما زلزله هاي بسياري را ديده ايم؛ حوادث طبيعي بسياري را در گذشته از نزديك شاهد بوده ايم؛ حادثه يي با عظمتِ زلزله يي كه در شمال پيش آمد، بعضاً در گذشته هم اتفاق افتاده بود؛ ليكن هيچوقت نشده بود كه آثار و عوارض آن حوادث تلخ، به اين سرعت به سمت بهبودي پيش برود كه در اين بار اتفاق افتاد. البته كمبودها در آن مناطق زياد است؛ ليكن آنچه كه از پيشرفت امور و كمك به زلزله زدگان و آسيبديدگان و تأمين مسكن و غير اينها اتفاق افتاد، به بركت همكاري و همدوشي مردم با دولت و تلاش فراوان ملت و دولت در اين زمينه بود.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 71
    يكي از اين حوادث سال گذشته، از هم پاشيده شدن امپراتوري بزرگ و كشور اتّحاد جماهير شوروي و زوال يك ابر قدرت بود كه حقيقتاً حادثه اي بزرگ در زمان و تاريخ ما به حساب ميآيد. اين حادثه از چند نظر حائز اهميت است: اوّلاً از اين نظر كه موجب شد در خلال كشورها و ملتهايي كه استقلال و آزادي خودشان را به دست آوردند، كشورها و ملتهاي مسلمان نيز به اين امتيازات برسندمشاهده لینک ها و تصاویر پس از ورود یا عضویت ميليونها مسلمان در اين منطقه و در همسايگي ما توانستند آشكارا و با صراحت، آرزوها، آرمانهاي اسلامي و فرهنگ خود را بر زبان بياورند و آن را مطرح كنند؛ در حالي كه دهها سال از اين حقّ طبيعي محروم بودند.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 72
    آنچه كه من به برنامه ريزان و مسؤولين دولتي مؤكّداً سفارش مي كنم، اين است كه در اين برنامه توجّه كنند كه هدف اصلي، كمك به طبقات محروم جامعه باشد. اين، چيزي است كه ما را به «عدالت اجتماعي» نزديك مي كند. هدف اصلي در كشور ما و در نظام جمهوري اسلامي، عبارت از تأمين عدالت است و رونق اقتصادي و تلاش سازندگي، مقدّمه آن است. ما نمي خواهيم سازندگي كنيم كه نتيجه اين سازندگي يا نتيجه رونق اقتصادي، اين باشد كه عدّه اي از تمكّن بيشتري برخوردار شوند و عده اي فقيرتر شوند. اين، به هيچ وجه مورد رضاي الهي و رضاي اسلام و مورد قبول ما نيست.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 73
    تذكّري كه مي خواهم عرض كنم اين است كه از آغاز سال جديد، دو شاخص را به عنوان شعار براي خودمان قرار دهيم: اين دو شاخص، عبارت است از «وجدان كار» و «انضباط اجتماعي». اين دو شاخص، براي همه ما، در هر جا كه هستيم بسيار مشاهده لینک ها و تصاویر پس از ورود یا عضویت است. «وجدان كار» يعني اين كه اگر كاري را به عهده گرفتيم و انجام آن را تعهّد كرديم - چه اين كار، براي شخص خودمان يا خانواده خودمان؛ جهت نان درآوردن باشد، و چه كاري اجتماعي و مردمي و مربوط به ديگران باشد آن را خوب و كامل و دقيق و تمام انجام دهيم. به تعبير معروف، براي آن كار، «سنگ تمام بگذاريم». اگر ملتي داراي «وجدان كار» باشد، محصول كار او خوب خواهد شد، و وقتي محصول كار نيكو شد، وضع اجتماعي، به طور قطع بهبود پيدا خواهد كرد.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 74
    من عرض مي كنم امسال هم مي خواهم دو توصيه بكنم. يك توصيه اين است كه آن دو شعار [شعارهاي سال 73] را زنده نگه داريم... توصيه دوم كه آن هم براي جامعه ما بسيار مهم است، «انضباط اقتصادي و مالي» است. من اين را از آحاد ملت و مسؤولين كشور و مأمورين دولت، امسال تقاضا دارم. انضباط اقتصادي و مالي يعني مقابله با ريخت و پاش، زياده روي و اسراف. ريخت و پاش مالي و زياده روي در خرج كردن و زياده روي در مصرف، به هيچ وجه صفت خوبي نيست. نه اسمش جود و سخاست و نه كرم و بزرگ منشي است. فقط اسمش «بي انضباطي اقتصادي و مالي» است.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 75
    من همه را به رعايت منابع مالي كشور توصيه مي كنم... اسراف در ثروت عمومي و موجوديهاي اين كشور و منابع طبيعي و نيز در آنچه كه با زحمت زياد به دست مي آيد و اسراف در نان و آب و انرژي و نيروي انساني، همه اينها بد است. اسراف، نقطه مقابل آن توصيه اي است كه ما در سال گذشته و سالهاي قبل از آن عرض كرديم كه عبارت از «انضباط» است. اگر بخواهيم با اسراف مبارزه كنيم، بايد براي اين كار برنامه ريزي انجام گيرد و آن را مسؤولان دولتي انجام دهند. بنابراين، توصيه اوّل من، مبارزه با اسراف و زياده روي و نابود كردن اموال عمومي و اموال شخصي است؛ چون اموال شخصي هم، به نحوي به اموال عمومي برمي گردد.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 76
    من امسال مي خواهم مثل سالهاي قبل، به همه مردم يك سفارش بكنم. بحمداللَّه سفارشهايي كه شده، مورد توجّه قرار گرفته است. هم مردم توجه كرده اند و هم مسؤولان، و من توقّعم از هر دو است؛ هم از مردم و هم از مسؤولان. من مي خواهم به مردم عزيزمان عرض كنم كه امسال همه سعي كنند اسراف را كنار بگذارند. متأسفانه مشاهده لینک ها و تصاویر پس از ورود یا عضویت زندگيهاي ما اسراف وجود دارد. اسراف يعني تضييع نعمت الهي؛ يعني نشناختن قدر نعمت الهي. البته بيشتر، مخاطب ما در اين سخن، افراد متمكّنند. افرادي كه تهيدتست يا متوسّطند، به نظر مي رسد كه كمتر اسراف مي كنند... كنار گذاشتن اسراف در چيزهايي كه به نظر كوچك مي آيد؛ مثل اسراف در مصرف بي رويّه آب، ضروري است.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال نو 77
    امسال توصيه مهمّ من عبارت است از صرفه جويي. دولت هم بايد صرفه جويي كند؛ ملت هم بايد صرفه جويي كند. دولت، علاوه بر صرفه جويي بايستي راههاي صرفه جويي را هم به مردم تعليم دهد. تا وقت نگذشته است - تا ماههاي اوّل سال، سپري نشده است - بايستي فهرستي از انواع صرفه جوييهايي را كه مردم مي توانند بكنند - در آب، نان، بنزين و در مصارف گوناگون و همه چيزهايي كه براي صرف آنها مجبوريم از سرمايه هاي كشور و نفت مصرف كنيم - و راههاي صرفه جويي در آنها را به مردم تعليم و نشان دهند؛ مردم هم جدّاً سعي كنند كه صرفه جويي نمايند.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 78
    سالي كه در اين ساعت و در اين روز آغاز مي شود، سالي است با اميدها و با امكانات فراوان و انشاءاللَّه با توكّل به خدا، سالي متناسب با خواستها و ارزشهاي ملت ايران است. از مهمترين خصوصيات امسال اين است كه مصادف با صدمين سال ولادت امام بزرگوار ماست. به همين مناسبت جا دارد كه اين سال را سال امام خميني (رحمةاللَّه عليه) بدانيم و بناميم. فقط هم ناميدن و عنوان، كافي نيست. بايد ان شاءاللَّه همه سعي كنند شخصيت بزرگوار امام خميني را با همان ابعاد عظيم، به درستي بشناسند و خصوصيات آن را ان شاءاللَّه در زندگي خود و زندگي ملت و عرض و طول معنوي كشور، اِعمال و پياده كنند.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 79
    سال جديدي را در پيش رو داريم و همان طور كه مي دانيد، امسال، هم در آغاز و هم در پايان خود، مزيّن به عيد مبارك غدير است؛ يعني سال 1379، دو عيد غدير دارد. بسيار مناسب است كه ما اين سال را به اين مناسبت، «سال امام اميرالمؤمنين، علي بن ابي طالب عليه السّلام» بدانيم و بناميم و خودمان را به آن بزرگوار نزديك كنيم... اميرالمؤمنين عليه السّلام در زندگي حكومتي خود، نسبت به عدالت، نسبت به حقوق ضعفا و درماندگان و پابرهنگان، بي اغماض و بي گذشت بود. ماهم بايد همينطور باشيم. آن حضرت نسبت به حقّ خود و به سهم خود، بسيار پرگذشت بود؛ همه ما نيز بايد همين گونه باشيم.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 80
    در زمينه آنچه كه ما در سال 80 بايد به عنوان شعارهاي اساسيِ خودمان به آن نگاه كنيم، من دو نقطه مهم را مطرح مي كنم: نقطه اوّل، اقتدار ملي است. اقتدار ملي براي يك كشور، حفظ كننده هويت او، مايه عزّت او و وسيله رسيدن او به آرمانهاست. نكته دوم و نقطه ي اساسي ديگر مسأله اشتغال است. سال را بايد از آغاز تا پايان، سالِ تلاش براي ايجاد اشتغال مفيد و مولّد قرار دهيم. در مطالعات عميق و بررسي هاي همه جانبه اقتصادي، به اين نتيجه مي رسيم كه نقطه عزيمت و شروع، عبارت است از تلاش براي اشتغال. براي جامعه ما شايسته نيست كه جمع بزرگي از مردم –جوانان- از اشتغال مفيد و مولّد محروم باشند.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 81
    امسال، سال شمسي ما، هم در فروردين و هم در آخر سال در اسفند، با عاشوراي حسيني مقارن و مصادف است. بنابراين جا دارد كه ما امسال را «سال عزّت و افتخار حسيني» بدانيم. اميدواريم ملت عزيز ما با تمسّك به معنويتِ حسين بن علي عليه السّلام و با آشنايي بيشتر با آن بزرگوار، عزّت و افتخار و سربلندي را براي خود كسب كند؛ همچنان كه بحمداللَّه به بركت آن حضرت و به بركت اسلام و قرآن، از عزّت و افتخار معنوي برخوردار بوده و هست.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 82
    نكته اي كه امسال اضافه مي كنم و به آن تأكيد مي ورزم، اين است كه همه ي مسؤولان در سه قوّه، بايد نهضتي را براي خدمت رساني به مردم شروع كنند. ممكن است ما انواع و اقسام كارها و برنامه ها را در پيش رو داشته باشيم و اجرا كنيم؛ بايد در ميان آنها آنچه خدمت رسانيِ عميقتر و ماندگارتر و زودبازده تر محسوب مي شود، اولويّت پيدا كند. به ويژه اين كارها بايد بيشتر در خدمت قشرهاي مستضعف و محروم و محتاج جامعه صورت گيرد... مسؤولان بايد مردم را در قبال يك گزارش درست و متقن، مختار به قضاوت كنند تا مردم بتوانند كارآمديِ نظام را به چشم ببينند و نسبت به آن قضاوت نمايند. نهضت خدمت رساني به مردم يك مبارزه ي بزرگ و سنگين است؛ زيرا خدمت رساندن به عموم مردم با منافع بعضي گروههاي خاص تضاد پيدا مي كند و اين جاست كه بايد با مبارزه و همّت و عزم راسخ وارد ميدان شد.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 83
    سال 83 آخرين سال دولت خدمتگزار كنوني است؛ همچنانكه مدت مسؤوليت پنج ساله ي اول رئيس قوه ي مشاهده لینک ها و تصاویر پس از ورود یا عضویت و مجلس ششم شوراي اسلامي دوران مسؤوليت خود را به پايان مي برند. آنچه كه در اين سال مناسب و لازم است كه انجام بگيرد، اين است كه مسؤولان بخشهاي مختلف به مردم گزارش بدهند كه در دوران مسؤوليتي كه در حالِ پايان يافتن است يا پايان يافته، چه خدمت بزرگ و چه كار شايسته اي را براي مردم انجام داده اند. دولت خدمتگزار، قوه ي قضائيه و مجلس شوراي اسلامي به مردم پاسخ دهند كه آنچه را كه به عنوان شعار كار خود بر زبان آورده اند و همچنين آنچه را كه مطالبات عمده ي رهبري در اين سالها بوده است، چگونه تحقق بخشيده اند. درواقع سال 83، سال پاسخگويي سه قوه به ملت ايران است.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 84
    آنچه براي مردم و مسؤولان - هر دو - حايز اهميت است، عبارت است از همكاري و حفظ وحدت ملي و همبستگي عمومي ملت در قبال آنچه مسؤولان موظفند انجام دهند. ادامه ي اين راه از يك طرف، و همكاري مردم و مسؤولان از سوي ديگر، ميتواند ما را در پيشرفت اين راه و پيشبرد اين اهدافِ والا كمك كند. بنابراين امسال «همبستگي ملي و مشاركت عمومي» مي تواند شعار بزرگ ملت ايران باشد. يقيناً مشاركت عمومي مردم - چه در انتخابات و چه در مسائل گوناگوني كه اين دولت و همچنين دولت آينده در پيش رو دارد - و همبستگي ملي آنان خواهد توانست به پيشرفت برنامه ها كمك كند.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 85
    در اين مقطع زماني، ياد و نام مبارك پيامبر اعظم از هميشه زنده تر است؛ و اين يكي از تدابير حكمت و الطاف خفيّه ي الهي است. امروز امت اسلام و ملت ما بيش از هميشه به پيغمبر اعظم خود نيازمند است؛ به هدايت او، به بشارت و انذار او، به پيام و معنويت او، و به رحمتي كه او به انسان ها درس داد و تعليم داد. امروز درس پيغمبر اسلام براي امتش و براي همه ي بشريت، درسِ عالم شدن، قوي شدن، درس اخلاق و كرامت، درس رحمت، درس جهاد و عزت، و درس مقاومت است. پس نام امسال به طور طبيعي، نام مبارك پيامبر اعظم است. در سايه ي اين نام و اين ياد، ملت ما درس هاي پيغمبر را بايد مرور كند و آنها را به درس هاي زندگي و برنامه هاي جاري خود تبديل كند.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 86
    ملت ما بايد هشيار باشد. تلاش براي سازندگي كشور و عمده تر و مهمتر از آن، تلاش براي اتحاد كلمه و يكپارچگي ملي و اتحاد امت اسلامي ادامه يابد. عاقلانه، هوشيارانه، خردمندانه و مدبرانه بايستي اين اتحاد را حفظ كرد و روزبه روز تقويت كرد. من به همين جهت به مسأله ي اتحاد كلمه ي ملتمان اهميت مي دهم. و به نظر من امسال، سالِ «اتحاد ملي و انسجام اسلامي» است؛ يعني در درون ملت ما اتحاد كلمه ي همه ي آحاد ملت و قوميتهاي گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملي؛ و در سطح بين المللي، انسجام ميان همه ي مسلمانان و روابط برادرانه ي ميان آحاد امت اسلامي از مذاهب گوناگون و وحدت كلمه ي آنها.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 87
    من براي اين سال دو چيز را انتظار مي برم... در اين سال بايد نوآوري فضاي كشور را فرا بگيرد و همه خود را موظف بدانند كه كارهاي نو و ابتكاري را ـ در سايه ي مديريت صحيح و تدبير درست ـ در فعاليت كشور وارد كنند. انتظار دوم اين است كه فعاليتهايي كه در سالهاي گذشته انجام گرفته است، كارهايي كه دولت كرده است، سرمايه گذاريهاي بزرگي كه مسئولان گوناگون و آحاد مردم در بخشهاي مختلف ـ چه سرمايه گذاري مادي، چه سرمايه گذاري معنوي ـ انجام داده اند، اينها به شكوفايي برسد و مردم نتايج آن را در زندگي خود حس كنند. لذا من امسال را «سال نوآوري و شكوفايي» مي نامم و انتظار دارم كه ان شاءالله هم در زمينه ي نوآوري و هم در زمينه ي شكوفايي، ملت ما شاهد نتايج شيريني باشند.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 88
    ما بايستي الگوي مصرف را اصلاح كنيم. ما بايستي به سمت اصلاح الگوي مصرف حركت كنيم. مسئولين كشور در درجه ي اول - چه قوه ي مقننه، چه قوه ي مجريه، و چه ساير مسئولين كشور؛ قوه ي قضائيه و غير آنها - و اشخاص و شخصيتها در رتبه هاي مختلف اجتماعي، و آحاد مردم ما از فقير و غني، بايستي به اين اصل توجه كنند كه بايد الگوي مصرف را اصلاح كنند. اينجور مصرف كردن در همه ي زمينه ها - در امور ضروري زندگي، در زيادي هاي زندگي - مصرف كردن بي رويّه و بدون منطق و بدون تدبير عقلاني، به ضرر كشور و به ضرر آحاد و اشخاص ماست. من از عموم مردم و بخصوص از مسئولين درخواست ميكنم، خواهش ميكنم كه در اين زمينه فعاليت خودشان را در اين سال زياد كنند، افزايش بدهند و براي اصلاح الگوي مصرف برنامه ريزي كنند. لذا من اين سال را، سال «حركت مردم و مسئولين به سوي اصلاح الگوي مصرف» ميدانم.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 89
    امسال براي اينكه ما بتوانيم آنچه را كه در اين دعاي شريف به ما تعليم داده شده است و وظيفه ي ماست، انجام بدهيم، براي اينكه بتوانيم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفيتهاي كشور حركت كنيم، احتياج داريم به اينكه همت خودمان را چند برابر كنيم؛ كار را متراكم تر و پرتلاش تر كنيم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نامگذاري ميكنم. به اميد اينكه در بخشهاي مختلف، بخشهاي اقتصادي، بخشهاي فرهنگي، بخشهاي سياسي، بخشهاي عمراني، بخشهاي اجتماعي، در همه ي عرصه ها، مسئولين كشور به همراه مردم عزيزمان بتوانند با گامهاي بلندتر، با همت بلندتر، با كار بيشتر و متراكم تر، راه هاي نرفته اي را بپيمايند و به هدفهاي بزرگ خود ان شاءاللَّه نزديكتر شوند. ما به اين همت مضاعف نيازمنديم. كشور به اين كار مضاعف نيازمند است.

پيام به ملت شريف ايران، به مناسبت حلول سال 90
    همين تحريمهائي كه دشمنان ملت ايران زمينه سازي كردند يا آن را بر عليه ملت ايران اعمال كردند، به قصد اين بود كه يك ضربه اي بر پيشرفت كشور ما وارد كنند و آن را از اين حركت شتابنده باز بدارند. البته خواسته ي آنها برآورده نشد و نتوانستند از تحريمها آن نتيجه اي را كه انتظار داشتند، بگيرند و تدابير مسئولان و همراهي ملت بر ترفند دشمنان فائق آمد؛ اما دنبال ميكنند. لذا اين سال جاري را كه از اين لحظه آغاز ميشود، ما بايستي متوجه كنيم به اساسي ترين مسائل كشور، و محور همه ي اينها به نظر من مسائل اقتصادي است. لذا من اين سال را «سال جهاد اقتصادي» نامگذاري ميكنم و از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهاي ديگري كه مربوط به مسائل اقتصادي ميشوند و همچنين از ملت عزيزمان انتظار دارم كه در عرصه ي اقتصادي با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند. حركت طبيعي كافي نيست؛ بايد در اين ميدان، حركت جهشي و مجاهدانه داشته باشيم.

ویرایش توسط pooria : 2012/03/20 در ساعت 09:09
    pooria آنلاین نیست.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)