يا انقلاب اسلامي برمردم سايرکشورهاي دنيا تأثير داشته است؟ علل اين تاثير به خاطر چيست؟

سنگ بنيادين انقلاب و اينکه چه موضوعي باعث شد تا مردم به حرکت درآيند ما را به ياد عملکرد ارزشمند امام حسين(علیه السلام) در ماه محرم مي اندازد. برترين مؤلفه انقلاب درس آموزي از مکتب عاشورا بود. درکشوري چون ايران زمين با خواستگاه مردمي که پشتوانه محکمي است؛مردم به صحنه آمدند دراین میان جايگاه رهبري ارزشمند حضرت امام فضايي در دنيا ايجادکرد و انقلاب اسلامي را به ميان مردم جهان معرفي نمود.
به نظر شما جايگاه انقلاب اسلامي درکشورهاي غربي واسلامي چگونه است؟
درکشورهاي اسلامي وقتي نام اسلام مطرح مي شود اين مورد به ذهن ها خطور مي کند که اسلام خوب است و حرف هاي خوبي دارد اما نگاه تمدن ساز و فرهنگی به آن ندارنددرواقع نمی خواهند بپذیرند که اسلام مي تواند در دنيا حرفش را بزند وايدئولوژي ساز و مکتب ساز باشد.اما ايران اسلامي آمد و اعلام کردکه اين پتانسيل در اسلام وجود داردوما مي توانيم اسلام را با دستاوردهاي ارزشي، ديني وتخصصي درحد اعلا به دنيا نشان دهيم. انقلاب اسلامي در ايران زمينه اي را فراهم کرد تا بتواند پاسخ گوي نياز تمدن هاي مختلف دنيا باشد.
نگاه ديگر درحوزه کشورهاي غربي است؛ آنان بايد به اين باور برسند که دراسلام اجتهادي، پارامترهاي مهمي رعايت شده است ومردم درآن جايگاه والايي دارند. اگرچه سيستم ما نقص هايي دارد اما با تدابير فوق العاده، قابل اصلاح وتقويت است. متأسفانه درکشورهاي غربي اين بحث مطرح مي شود که اسلام بايد جدا از سياست باشد. در حاليکه با صراحت اعلام مي کنيم : سياست ما عين اسلام است.
ديدگاه آنان درخصوص سياست آنچنان کثيف است که ادعا مي کنند نبايد به سراغ آن رفت و بايد از سياست دوري گزيد اما از اين موضوع غافل اند که سياست ديني حاکم درکشورایران بسيار عالي است و در حفظ و حراست جامعه جايگاه ارزنده اي دارد. درکشورهاي غربي حکومت از مذهب فاصله بسياري دارد و اين تأثير بسياري برصادقانه عمل نکردن سياستمداران مي گذارد واين خود سبب مي شود تا مردم از مردان سياسي کشورشان دورگردند و سياست را معقوله اي کثيف بپندارند که درآن فقط ظلم تعريف ويژه اي دارد.
با توجه به تفکرات مردم ساير کشورها که اشاره نموديد تأثير انقلاب را بر ساير کشورها چگونه ارزيابي مي کنيد؟
اثر گذاري انقلاب اسلامي برساير کشورها شعار وکليشه نيست.من حدودا به 27 کشوردنيا سفرکرده ام و در برخي ازکشورها به عنوان مبلغ زندگي کرده ام.
به نظرمن بايد مردم دنيا را چند قسم کنيم. آيا تمام مردم دنيا به دنبال اخبار ايران هستند، آيا اخبار مردم ما به طور کامل به آنها رسيده است وآيا آنها دوست دارند اخبار ما را بدانند؛ قطعاً اين طورنيست. چند سال پيش با مردم آمريکا مصاحبه اي انجام دادند. بعضي ازمصاحبه شونده ها با حالت شک وترديد مي گفتند ايران،عراق،ايران همان عراق است؟ايران کجاست؟
برخي نيز براين عقيده اند که انقلاب يک مسأله داخلي بوده و نبايد به خارج از مرزها نفوذ کند که اين نظر با بي انصافي زياد همراه است.وقتي درحوزه انديشمندان، نخبگان ومردمان رنج کشيده آفريقا ،استراليا وحتي کشورهاي شرقي وارد مي شويم، هرکدام بسته به فرهنگ حاکم درکشورشان به دنبال برون رفت فرهنگي، اقتصادي واجتماعي هستند که از انقلاب ما الهام گرفته اند .بايد اشاره کنم اين تأثير پذيري ساير کشورها در ميان انديشمندان،نخبگان سياسي،اجتماعي واساتيد دانشگاه بسيار مي درخشد و نمود دارد.
از وقايع جالبي که نشات گرفته از تأثير پذيري انقلاب اسلامي در ساير کشورها مشاهده کرديد صحبت کنيد.
اکثر اهل سنت در دنيا بسيار خوب با ايران آشنا هستند و ايران را به عنوان مقتدا قبول دارند و از آن سرمشق مي گيرند.در انگليس با شخصي آشنا شدم که در مورد حوزه هاي علميه پژوهش مي کرد و در خصوص آنها مطلب مي نوشت ، اينکه حوزه ها بهتر است به سبک سنتي قديم يا سبک دانشگاهي جديد يا تلفيقي از حوزه ودانشگاه باشد و درآخر به اين نتيجه رسيده بود که دانشگاهي مؤثر وکارآمدتر است که تلفيقي از هر دو باشد. اين پژوهش براي بنده خيلي جالب بود.
سال 2002يا 2003 توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات به عنوان نماينده فرهنگي به سريلانکا اعزام شدم.تمام ژورناليست هاي مسلمان دنيا درسميناري گرد هم آمده بودند و قرار بود من هم سخنراني داشته باشم .پيش از بنده يکي از ژورناليست هاي سريلانکايي سخنراني کرد و گفت ما اگر مي خواهيم موفق باشيم بايد به ايران اسلامي اقتدا کنيم و اين تنها راه نجات ما ازبحران است.خيلي خوشحال شدم وقتي ديدم يک سريلانکايي چنين راجع به ايران صحبت مي کند .بعد از جلسه صحبتي کوتاه با آن آقا داشتم و پرسيدم چه چيز در ايران براي شما آنقدر ارزشمند است؟! گفت رهبري امام وحضور مردم در انقلاب اسلامي شما براي ما بسيار زيبا است .گفتم چرا شما در سريلانکا براي نجات از بحران چنين اقدامي انجام نمي دهيد؟! گفت آخر ،شخصي مثل امام شما نداريم. مسئولان ما همه به فکر خودشان اند نه نجات مردم.
بيان اين حرف ها بسيار جالب است حتي اگر آن شخص 1 نفر باشد. در آلمان با شخصي آلماني صحبت مي کردم مي گفت: ولايت فقيه شما خيلي بهتر از اين دموکراسي حاکم در کشورمااست چرا که يک شخص ارشد فقهي ،اجتماعي،سياسي به نظرمردم و با الگويي ديني انتخاب مي شود که اين حرکت براي بقاي حکومت بسيار عالي است.
يا در سيدني استراليا بعد از سخنراني در جلسه اي که داشتم وقتي آمدم سوار ماشين شدم شخصي به طرفم آمد و مرا درآغوش کشيد وگفت ايران، امام خميني، آن شخص اشک مي ريخت ومي گفت، من امام را خيلي دوست دارم ،عکس هاي امام را دارم و... اين تصوير زيبايي در ذهن من ساخت که در سيدني عاشق امام را پيدا کرده بودم.
به نظرشما در اطلاع رساني ومعرفي انقلاب به دنيا چگونه عمل کرده ايم؟
بسيارضعيف کارکرده ايم. در حوزه هاي فرهنگي بسيارحرف براي گفتن داريم. بايد از مردم دنيا دعوت کنيم که بيايند وببينند در ايران چه خبر است.مفهوم استقلال ،آزادي مفاهيم ارزشمندي است که مردم دنيا ازآن ها غافل اند.بايد الگوي زيبايي را در ايران ايجاد کنيم که اين خود بالاترين تبليغ است.
انقلاب اسلامي را امام ساختند وايران را زنده نمودند اما شاهد هستيم عده اي اندک مي آيند ومي خواهند چهره امام را مخدوش کنند.درست که بنگريم آن ها آنقدر در برابر عظمت انقلاب و امام ناچيز وکم اند که کاري نمي توانند از پيش ببرند.
به نظر بنده حرکت آن گروه اندک را نبايد بزرگ نمايي کرد چرا که خروش وعظمت مردم در پاسخ به آن حرکت آنچنان کوبنده بودکه ديگر جاي صحبتي باقي نمي ماند. بايد تبليغاتمان را گسترش دهيم و فرهنگ انقلاب اسلامي را به رخ همگان بکشانيم وتمام تلاشمان اين باشد که اصالت هاي اصيل انقلابمان را حفظ کنيم.
همان طور که اشاره کرديد درشرايط کنوني برخي قصد تخطي از خط مشي انقلاب دارند اما همچنان شاهد هستيم که انقلاب حرف اول را در دنيا مي زند. شرايط را چطور ارزيابي مي کنيد؟
بايد به گفتمان اول انقلاب (استقلال،آزادي، جمهوري اسلامي )برگردیم وآن را حفظ کنیم. اين راز ماندگاري انقلاب است.در حال حاضر برخي ادعا مي کنند در اول انقلاب حرف هايي زديم و آن صحبت ها فراز و نشيب هايي داشت وحالا درجهت تعدي ازآن خط هستند وحرکتهايي درجهت آسيب رساندن به گفتمان انقلاب يعني جمهوري اسلامي دارند اما آنها بايد بدانند ارزش والاي انقلاب نه تنها درکشور بلکه در سراسر دنيا ازآن رو ايجاد شده که در برابر ظلم ايستاده ایم.درواقع اين حقانيت انقلاب ما است.
بازهم به اين مطلب اشاره می کنم ؛ دشمنان انقلاب آنقدر کم هستنند که هيچ گاه نمي توانند رخنه وشکافي در انقلاب ايجاد کنند.انقلاب به پشتوانه مردم آگاه وهميشه در صحنه اجازه تخطي به دشمنان اندک را نخواهد داد.