سه مبحث مهم در خصوص داشتن یک خانه کم مصرف باید مورد توجه قرار گیرد که شامل پوسته بیرونی ساختمان، لوازم برقی و نقش و رفتار مصرف کننده است.
سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) در جریان چهارمین نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (iecree2012)، الگویی از خانه کم مصرف را با امکان 60 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی عرضه کرده است.
مدیر دفتر بهره وری انرژی سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) ضمن دعوت از علاقه مندان برای بازدید از این خانه کم مصرف که در غرفه سابا عرضه شده است، گفت: مردم می توانند با داشتن خانه کم مصرف، 60 درصد مصرف انرژی خود را کاهش دهند.
مهندس "سعید امانی" با بیان آنکه کارشناسان سابا آماده پاسخگویی به سوال های بازدیدکنندگان درخصوص این الگوی ارایه شده در چهارمین نمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی هستند، گفت: سه مبحث مهم در خصوص داشتن یک خانه کم مصرف باید مورد توجه قرار گیرد که شامل پوسته بیرونی ساختمان، لوازم برقی و نقش و رفتار مصرف کننده است.
وی اظهار داشت: اگر در یک ساختمان پوسته و جداره خارجی آن که شامل سقف، دیوار خارجی، پنجره ها و کف ساختمان است، اصول مرتبط رعایت شود، می توان 60 درصد از هدررفت انرژی در ساختمان جلوگیری به عمل آورد.
وی ادامه داد: دومین اصلی که باید برای داشتن خانه کم مصرف رعایت کرد، توجه به استفاده از لوازم برقی مناسب با برچسب انرژی a است که خوشبختانه مردم با اطلاع رسانی های لازم که از سوی وزارت نیرو و سازمان بهروری انرژی صورت گرفته است، با این موضوع به خوبی آشنا شده اند.
امانی با اشاره به بالا رفتن اطلاعات عموم برای استفاده از لوازم برقی مناسب، گفت: استفاده از لوازم برقی مناسب و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی کم مصرف با بازده بالا نیز می تواند تا دو و نیم برابر مصرف انرژی را کاهش دهد.
وی با اشاره به نوع رفتار و الگوی مصرف مردم، تصریح کرد: یکی از موضوع های مهمی که مردم برای داشتن یک خانه کم مصرف باید رعایت کنند، این است که اگر خانه ای تمام استانداردهای لازم را داشته باشد اما شیوه استفاده مشترکین مناسب نباشد، نمی توانیم خانه کم مصرف داشته باشیم. وی در پایان بار دیگر از علاقه مندان دعوت کرد: از خانه کم مصرفی که در این نمایشگاه عرضه شده است، بازدید کنند.
چهارمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (iecree2012) روز سه شنبه (امروز) با حضور بیش از 70 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت. این نمایشگاه به مدت چهار روز در فضایی به وسعت یکهزار و 980 مترمربع برپا شده است.