سخنگوی کاخ سفید انفجار در تاسیسات فردو را دروغ دانسته و عنوان کرده است:

«ما اطلاعاتی که این ادعاها را تایید کند نداریم و ما فکر نمی‌کنیم که این گزارش معتبر باشد.»


به گزارش نامه، طی چند روز گذشته برخی رسانه های غربی در جوسازی علیه ایران، مدعی انفجار در تاسیسات فردو شده و به تحلیل این اتفاق پرداخته بودند. خبر وقوع انفجار در سایت فردو به طور رسمی به نقل از یک سایت آمریکایی منتشر شد. این سایت آمریکایی نیز خبر خود را به نقل از یک ایرانی که خود را جاسوس آمریکا در ایران معرفی کرده بود، منتشر شده بود. اما با تکذیب این خبر از سوی قائم مقام سازمان انرژی اتمی ایران از یک سو مشاهده لینک ها و تصاویر پس از ورود یا عضویت و معاون ستاد کل نیروهای مسلح از سوی دیگمشاهده لینک ها و تصاویر پس از ورود یا عضویت به نظر می رسد مقامات غربی نیز از موضع خود عقبگرد کرده‌اند چه آنکه در تازه ترین اظهار نظر سخنگوی کاخ سفید انفجار در تاسیسات فردو را دروغ دانسته است. آنچنان که خبرگزاری فرانسه گزارش داد: جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در باره ادعای یک رسانه امریکایی در باره وقوع انفجار در تاسیسات فردو گفت: «ما اطلاعاتی که این ادعاها را تایید کند نداریم و ما فکر نمی‌کنیم که این گزارش معتبر باشد.»

وبسایت آمریکایی ورلد نیوز دیلی که نزدیک به محافظه‌کاران است، روز شنبه به نقل از افرادی که آنها را مهره‌های اطلاعاتی پیشین ایران معرفی کرده بودند، نوشت که انفجاری «مهیب» در روزهای گذشته در سایت فردو در قم رخ داده و تمامی 240 کارکنان آن در دل کوه گرفتار شده و وضعیت اضطراری در محل برقرار است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز با تردید درباره این گزارش نوشته بود رسانه‌های غربی که به منابع اطلاعاتی دسترسی دارند با احتیاط با این خبر برخورد کردند. هاآرتص همچنین در منبع این خبر که شخصی به نام رضا کهلیلی است، تردید کرده و نوشته است سازمان‌های اطلاعاتی عمده، این ادعا را جدی نگرفتند؛ مضاف بر اینکه قرینه‌ای هم برای ادعای وی در دسترس نیست.

یک روزنامه انگلیسی: خبر انفجار در تاسیسات فردو بیش از حد خیالی است


در همین راستا روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی نوشت: به سختی می توان باور کرد خبر انفجار در تاسیسات فردو در ایران درست باشد.

کان کافلین، سردبیر سرویس دفاعی این روزنامه انگلیسی و کارشناس حوزه امنیت و تروریسم بین الملل، نوشت: چطور می توان در خصوص گزارش های مربوط به وقوع انفجار در تاسیسات فردو ایران، خسارت فراوان و محصور شدن 240 نفر از کارگران این تاسیسات در آن قضاوت کرد. ادعاها در خصوص بروز انفجار در این تاسیسات ساعت 11:30صبح دوشنبه، ابتدا در پایگاه اطلاع رسانی راستگرای ورلد نت دیلی، منتشر شد. اما مقامات ایرانی آن را تکذیب کردند.

وی افزود: یقینا تاسیسات فردو بخش حیاتی از برنامه هسته ای ایران است که حدودا 300 پایی زیر زمین احداث شده و به همین دلیل از حمله حتی پیچیده ترین سنگرشکن ها نیز در امان خواهد بود. از طرف دیگر اسرائیلی ها که هرگز به طور رسمی مسئولیت ترور دانشمندان ایرانی را نپذیرفته اند ممکن است تصور کنند اکنون مناسب است که در مورد هر نوع مداخله ای در این انفجار سکوت کنند؛ زیرا از حملات تلافی جویانه تهران وحشت دارند.

به گفته کافلین درهرحال برای آن دسته از صاحب نظرانی که می خواهند بحران جهانی هسته ای ایران بدون اقدام نظامی پایان پذیرد،خبر از کار افتادن تاسیسات فردو بیش از حدخیالی است.