به نام خدا


شرح مختصري از بعضي امتيازات سيستم فاضلاب ساختماني پوش فيت پلي ران اتصال در مقايسه با سيستم پی وی سی
1- ماده اوليه ي مورد استفاده در ساخت اجزاي متشكله ي سيستم پوش فيت پلي ران گريد خاصي از پلي پروپيلن مي باشد (PPH) كه در مقايسه با پی وی سی داراي ویژگی های شیمیایی، فیزیکی و حرارتی به مراتب بهتری است .

2- پی وی سی در هنگام حمل و نقل و یا در اثر کوچکترین برخورد ابزار کار در محیط کارگاه و یا هنگام اعمال تغییرات دچار شکستگی شده و قطعه شکسته شده که باید تعویض شود، تبدیل به ضایعات شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود و هزینه های اضافی به کارفرما و پروژه تحمیل می شود . حال آنکه در سیستم پوش فیت می توان در هر مرحله ای از کار بسته به شرایط تغییرات مورد نظر را بدون ایجاد هیچگونه خسارتی اعمال نمود.

3- در پی وی سی برای وصل کردن لوله و اتصالات به یکدیگر از چسب استفاده می شود. کار مستمر و همیشگی با چسب برای سلامتی مضر بوده و علاوه بر آن برای آب بندی مدت زمان زیادی پایدار نخواهد بود و با اولین انقباض و انبساط، چسب از هم گسیخته شده و مقطع دیگر هرگز آب بند نخواهد بود. در حالی که سیستم پوش فیت بدلیل وجود سوکت و حلقه های آب بندی مخصوصی که ساخت کشور آلمان بوده و در برابر ترکیبات شیمیایی مختلف بسیار پایدار می باشند به یکدیگر وصل شده و به طور کامل آب بند می شوند وانقباض و انبساط، لرزش ها، تکان های متعارف و یا نشست ساختمان هرگز آب بندی سیستم را مختل نخواهد کرد .

4- در پی وی سی بدلیل نبود تنوع در اتصالات و زوایا اجرا فاقد آزادی عمل و دارای محدودیت انتخاب الگو می باشد در حالی که در سیستم پوش فیت پلی ران که منطبق با استاندارد DIN 19560 ساخته می شود و تنوع بسیار زیاد ابعاد از نظر قطر لوله و اتصالات ( 40 تا 160 میلی متر) و زوایا در اتصالات ( 15.30.45.67.87 درجه ) و هم چنین در اختیار بودن لوله ها با یک یا دو سرسوکت در طول های مختلف ( 300 تا 3000 میلی متر ) امور مربوط به طراحی و اجرا با سرعت و سهولت باورنکردنی میسر بوده و طبعاً صرفه جویی بسیار زیادی در وقت و هزینه صورت می گیرد.

5- در سیستم پوش فیت پلی ران برای حصول اطمینان در پایان عملیات اجرائی مطابق با استاندارد DIN 19560 شرایط تست به مدت 15 دقیقه با فشار کاری 0.5 اتمسفر می باشد در حالی که در پی وی سی بدلیل عدم امکان آب بند نمودن مقاطع هرگز امکان تست آب بند وجود ندارد .6- در یک سیستم اصولی شبکه جمع آوری فاضلاب و آب باران برای حفظ شیب سیستم و نیز نگه داری خروجی هرز آب ها در مکان اصلی خود نیاز به بست کاری به صورت استاندارد اجتناب ناپذیر می باشد که جهت حصول این امر در سیستم پوش فیت پلی ران مطابق با استاندارد های جهانی بست هایی تولید و نصب می گردند که این شرایط استاندارد را فراهم می آورد . اما در پی وی سی به دلیل تخریب و آتش سوزی امکان جوش کاری هرگز وجود ندارد. لذا با استفاده از سیم مفتولی اقدام به نگه داری سیستم می کنند که خود در طول زمان باعث به وجود آمدن شیب معکوس، رسوب و انسداد مجاری می گردد و خسارات جبران ناپذیری را در هنگام بهره برداری بوجود می آورد .

7- ایمنی در شرایط آتش سوزی به دلیل استفاده از مواد اولیه دارای ویژگی Flame retardant منطبق با استاندارد DIN 4102-B1 در سیستم پوش فیت پلی ران وجود دارد . در حالی که اگر سیستم پی وی سی دچار حریق شود ترکیبات کلر دار آزاد می کند که بسیار سمی است و در دسته گازهای خفه کننده قرار می گیرد که این ضعف در پروژه هایی که کاربری عمومی تری دارند نظیر هتل ها، ساختمان های اداری – تجاری ، خوابگاه ها، بیمارستان ها و . . . نمود بیشتری پیدا می کند . در CPVCو UPVC که با عنوان پی وی سی فشار قوی متداول شده اند حتی این معضل بیشتر می شود .

8- در پی وی سی جهت بوجود آوردن سرهای نر و مادگی، داغ کردن و یا اعمال حرارت مستقیم به لوله و اتصالات اجتناب ناپذیر است که خود باعث سوختن تشکیل دهنده و پائین آمدن عمر و پایداری مولکولی می گردد . ضمن این که در هنگام سوزاندن و یا اعمال حرارت، این محصول ترکیبات گاز کلر از خود منتشر می کند و در هوا پراکنده می شود ( از جمله گازهای شیمیایی، خفه کننده و مرگ آور ) حال آن که به دلیل وجود سوکت در تمامی اجزای سیستم و حلقه های آب بندی مورد استفاده در سیستم پوش فیت که ساخت کشور آلمان و تولید شده در شرایط تعریف شده استاندارد DIN 4060 می باشند و طبق این استاندارد این حلقه های آب بندی به راحتی قدرت تحمل PH های 2 تا 12 را دارا می باشد این معضل به طور کل برطرف گردیده است. به این ترتیب طول عمر سیستم تقریبا نامحدود می باشد .

9- پی وی سی حتی در نوع فشار قوی و یا اورینگی خود بعد از گذشت چند سال خشک و شکننده می شود و ترک های طولی در سیستم به وجود می آورد که مصرف کننده متحمل خسارات جبران ناپذیری می گردد . حال آن که در سیستم پوش فیت پلی ران این معضل هرگز وجود نخواهد داشت .