ایجاد گرمایش و سرمایش از مهمترین زمینه های مصرف انرژی الکتریکی در منازل هستند. بخاری‌های برقی از جمله لوازم گرمازا و پرمصرفی هستند که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند.
باید توجه داشت که بخاری های برقی برای گرمایش پیوسته و محیط های بزرگ طراحی نشده اند. استفاده از آنها در چنین شرایطی هزینه بالای برق و به مخاطره انداختن امنیت را بدنبال خواهد داشت.

این وسیله به طور کلی در دو مدل ساخته می‌شود.


مدل کنوکشن: این مدلها، با گرم کردن هوای اطراف خود و ایجاد جریان کنوکسیونی فضای موردنظر را گرم می کنند. این نوع بخاری برقی اصولاَ ایمنی مناسبی دارد.

مدلهای تابشی: در این مدلها با ایجاد یک منبع تابشی امواج فروسرخ که یک کویل یا تیوب کوارتز می‌باشد، گرمادهی میکنند. این مدلها اصولاَ در حمامها مورد استفاده قرار می‌گیرند و نکات ایمنی در مورد آنها باید کاملاً رعایت شود.


اطلاعات نوعی


بخاری‌های برقی به طور معمول دارای توان میانگینی در حدود ۲۰۰۰ وات بوده و در هر دوره از قرائت کنتور در ماه های سرد در حدود ۴۸۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند. این وسایل برای گرمایش فضاهای نسبتاً کوچک ساخته می‌شوند.

نحوه استفاده صحیح برای کاهش مصرف انرژی الکتریکی


برای پرهیز از مصرف انرژی زیاد برای گرمایش، بهترین راه جلوگیری از هدر رفتن گرما است. منافذ و درزهای درب و پنجره‌ها و کانالهای باز کولر از جمله راههای هدررفتن گرما است، لذا باید آنها را بر طرف کرد.


توصیه های مفید:


حتی‌الامکان از بخاری‌های گازی برای گرمایش منزل خود استفاده کنید. مزیت این کار سوخت ارزان‌تر است.


استاندارد بودن این وسیله از شرایط لازم برای انتخاب است.


در ساعات اوج بار از این وسیله استفاده نکنید.